Теплий будинок у запитаннях та відповідях
.
За останнє десятиріччя в нашій країні з'явилося чимало сучасних енергозберігаючих рішень та матеріалів, переводять вітчизняну будівельну галузь буквально на новий рівень розвитку. Однак, як показує практика, основна маса споживачів (приватних забудовників, покупців і власників міських квартир) недостатньо проінформована про можливості сучасних теплоізоляційних матеріалів та про особливості їх застосування. З цієї причини приватне житлове будівництво здебільшого залишається у владі традиційних малоефективних підходів до утеплення, а покупці міських квартир не знають, як вибрати будинок, в якому буде комфортно і безпечно.
Виробники теплоізоляційних матеріалів у міру можливості намагаються виправити цю ситуацію, усвідомлюючи, що інформований споживач набагато краще розуміє переваги якісної ізоляції і професійного підходу до її прімененію. Дуже добре показала себе практика організації «гарячої лінії» - спеціальної служби, де споживачі можуть отримати безкоштовні консультації з питань утеплення.
Дзвонивші за телефоном «гарячої лінії» можна достатньо чітко розділити на кілька груп. Перш за все, це власники приватних будинків і дач (або що займаються їх будівництвом в даний момент), а також городяни, які займаються пошуком квартири.
Перші місяці роботи «гарячої лінії» дозволили проаналізувати найбільш актуальні та часті питання. Що ж цікавить споживача?
НАВІЩО УТЕПЛЮЄМО БУДИНОК?
Якщо говорити про заміське будівництво, то комплексне утеплення будинку дозволяє:
- Знизити витрати на опалення (зменшити потужність котла і знизити експлуатаційні витрати);
- Створити найбільш комфортний мікроклімат в приміщеннях;
- Значно підвищити термін служби несучих конструкцій.
Будинки масової забудови повинні утеплятися відповідно до вимог СНиП 23-02-2003 «Тепловий захист будівель», що регламентує рівень теплозахисту огороджувальних конструкцій. Ці вимоги не менш ніж у 2,5 рази вище, ніж раніше діючі. В результаті дотримання сучасних будівельних нормативів за рівнем теплозахисту витрати на опалення будинку можна скоротити більш ніж у два рази.
ЯК ПІДІБРАТИ ТОВЩИНУ ІЗОЛЯЦІЇ?
Розрахунок товщини теплоізоляційного шару в конструкціях, що обгороджують ведеться у відповідності зі СНиП 23-02-2003 «Тепловий захист будівель» з урахуванням кліматичних умов конкретного регіону. У принципі, цей параметр повинен розраховуватися архітектором вже на етапі створення проекту будинку. Приміром, у московському регіоні середня товщина ізоляції з кам'яної вати для заміського будинку дорівнює: для стін - 120-150 мм, для покрівель і мансард - 200 мм.
ЯК І ЧИМ УТЕПЛИТИ СТІНИ ЗАМІСЬКОГО БУДИНКУ?
Як показує практика, найбільш ефективним способом утеплення зовнішніх стін є використання багатошарових фасадних систем. Історично склалося так, що в нашій країні більш поширені штукатурні фасадні системи. При влаштуванні такої системи на несучу стіну кріпиться теплоізоляційний матеріал, який покривається армуючої сіткою, і далі наносяться базовий і декоративний шари штукатурки.
Фахівці одностайні в думці, що найкращого результату можна досягти тільки в тому випадку, коли всі компоненти штукатурної системи підібрані за взаємної сумісності. До того ж якість і довговічність фасадної системи дуже сильно залежать від правильного монтажу. Тому рекомендується застосовувати лише сертифіковані фасадні системи авторитетних виробників, які монтуватимуться авторизованими підрядниками.
Велику популярність має так звана «шарувата кладка» - коли теплоізоляційний шар розташовується між несучими та лицювальними конструкціями стіни. Для такої конструкції рекомендується застосовувати жорсткі плити з кам'яної вати, спеціально розроблені та сертифіковані для застосування в шаруватих кладках.
Проте в цілому такий метод утеплення має ряд недоліків. Через порушення правила, що говорить про те, що паропроникність шарів у багатошарової конструкції повинна зростати зсередини назовні, може з'явитися вологи в теплоізоляційному матеріалі. До того ж зовнішній облицювальний шар буде відкритий впливу негативних факторів зовнішнього середовища - знакозмінних температур і зволоження. Це буде погано позначатися на довговічності облицювальної кладки.
ЧИ МОЖНА ВИКОРИСТОВУВАТИ ВЕНТИЛЬОВАНИЙ ФАСАД ДЛЯ УТЕПЛЕННЯ ПРИВАТНОГО БУДИНКУ?
Вентильовані фасади (або точніше, навісні фасади з вентильованим зазором) можна застосовувати для утеплення приватних будинків, хоча зараз цей спосіб залишається прерогативою офісних будівель і одиничних житлових хмарочосів, а в приватному будівництві вважається екзотикою. Велике значення для довговічності вентильованого фасаду грає правильно виконаний проект і грамотний монтаж, тому краще звернутися до професіоналів, що мають великий досвід у цьому виді фасадного утеплення. Варто відзначити, що теплоізоляційний матеріал для вентильованого фасаду повинен мати достатньо велику щільність (90-100 кг / м 3), щоб не відбувалося видування волокон висхідними повітряними потоками.
ЯК І ЧИМ УТЕПЛИТИ ДАХ (мансарда) БУДИНКУ?
У конструкціях горища, покрівлі, або мансарди заміського будинку теплоізоляційний матеріал не піддається механічним навантаженням. Для таких конструкцій найкращим чином підходять легкі негорючі плити з кам'яної вати (наприклад, ЛАЙТ БАТТС). Для пристрою теплоізоляційного шару плити потрібно вставити всередину каркаса (між кроквами покрівлі або лагами підлоги) або ж впритул укладати по обрешетке. Також не можна забувати про необхідність пароізоляційного шару, наявного з того боку плит, що звернена в житлові приміщення.
ЧОМУ ПОГАНО УТЕПЛЮВАТИ ДІМ ЗСЕРЕДИНИ?
Такий спосіб має цілий ряд істотних недоліків. Перш за все, порушується природна дифузія водної пари зсередини назовні крізь стіни. Через це в теплоізоляційному матеріалі буде накопичуватися волога, що призведе до зниження його ефективності. Тому для виключення можливої роботи теплоізоляції у вологому стані необхідний пароізоляційний шар з її внутрішньої сторони. Однак при недостатній вентиляції це обов'язково призведе до конденсації вологи на пароізоляційним шарі. А це в свою чергу буде сприяти утворенню цвілі і грибків на внутрішніх опоряджувальних шарах.
Є й інший важливий момент. Несуча стіна за такого способу утеплення не буде захищена від впливу зовнішнього середовища - температурних коливань, опадів і т.п. Це значно знижує довговічність конструкцій.
НА ЖАЛЬ, ЄДИНИЙ ВИХІД - УТЕПЛИТИ ДІМ ЗСЕРЕДИНИ. ЯК ЦЕ ПРАВИЛЬНО ЗРОБИТИ?
При утепленні зсередини доведеться встановлювати несучий каркас з таким кроком стійок, щоб плити теплоізоляції можна було встановити в розпір. Далі поверх легких каменоватних плит і каркасу необхідно встановити пароізоляційну плівку (наприклад, полімерна мембрана Tyvek). Наступний крок - набити додатковий каркас, щоб створити повітряний зазор між пароізоляцією і внутрішньою обробкою. Це дозволить уникнути зволоження матеріалу обробки (особливо якщо це органічний матеріал, наприклад, дерево), навіть якщо випаде конденсат. Для цього досить невеликого (1-2 см) повітряного зазору. І останній крок - безпосередньо обробка приміщення.
Таким же чином можна утеплити лазню чи сауну. Проте варто приділити більш пильну увагу герметичності паро-та гідроізоляції.
ЧИМ МОЖНА УТЕПЛИТИ КАМІН АБО ПІЧ?
Основним завданням ізоляції в цьому випадку є довгостроковий захист навколишніх елементів інтер'єру і конструкцій від високих температур. Так що звичайні вироби, що застосовуються в будівельній ізоляції, тут не підходять. Тому рекомендується використовувати матеріали, спеціально розроблені для роботи в умовах високих температур. Так, камін і печі можна обкласти негорючими плитами з кам'яної вати з високою вогнестійкістю (вони можуть постійно витримувати температури до 650 0С).
Покупців квартир у багатоповерхових будинках, як правило, цікавлять дещо інші питання. Але, зрозуміло, вимоги до майбутнього житла залишаються тими ж - тепло, затишок, сприятливий мікроклімат при максимальній екологічній та пожежній безпеці.
ЯК ДІЗНАТИСЯ, ЧИ ПРАВИЛЬНО УТЕПЛЕНИЙ ДІМ, В ЯКОМУ Я ХОЧУ КУПИТИ КВАРТИРУ?
Дуже багато чого в питанні ефективного утеплення багатоквартирного будинку залежить від забудовника. Відповідальна, відома фірма, яка давно працює на ринку і дорожить своїм ім'ям, буде використовувати тільки якісні матеріали. Забудовник зобов'язаний надавати споживачу інформацію, який теплоізоляційний матеріал використовується в будинку.
У першу чергу необхідно дізнатися, яка товщина теплоізоляційного шару.
Наступне, що потрібно враховувати - це тип теплоізоляції. Найбільш популярні в житловому будівництві теплоізоляційні матеріали можна розділити на органічні (різні пінопласти) і неорганічні (кам'яна вата, штапельне скловолокно і спінені бетони).
Органічні теплоізоляційні матеріали пожежонебезпечні і при горінні виділяють токсичні речовини. Як будь-який органічний матеріал, вони схильні до старіння. Крім того, володіють ще одним об'єктивним недоліком - паронепроникностю. Тобто в будинку, утепленому органічними матеріалами, будуть проблеми із зайвою вологістю.
У той же час негорючі волокнисті матеріали не тільки є «бар'єром» на шляху вогню, перешкоджаючи спалаху і розповсюдженню пожежі, а й завдяки високій паропроникності забезпечують у приміщеннях сприятливий мікроклімат.
Гарну можливість зробити правильний, усвідомлений вибір житла надають спеціальні програми з підвищення інформованості споживачів. Приміром, з недавнього часу ріелтори і забудовники стали забезпечувати будинку, де застосована якісна теплоізоляція, легко впізнати «Знаком якості», що свідчить про їх високі надійності та безпеки.
ЯКІ ПРОБЛЕМИ МОЖУТЬ ВИНИКНУТИ У МОЇЙ КВАРТИРІ ПРИ ВИКОРИСТАНІ НЕЯКІСНОЇ ТЕПЛОІЗОЛЯЦІЇ?
Самим яскравим свідченням неякісної теплоізоляції є погіршення мікроклімату в квартирі. У зимовий час система опалення не зможе впоратися з підтриманням комфортної температури, у квартирі постійно буде холодно і волого, що, природно, відіб'ється на здоров'я її мешканців. Якщо сталася усадка неякісної теплоізоляції (наприклад, в залізобетонних панелях) і стіна фактично опинилася невтепленому, з її внутрішньої сторони можливо випадання конденсату, а у сильні морози - навіть утворення інею.
ЧИ ЗАХИСТИТЬ МЕНЕ ТЕПЛОІЗОЛЯЦІЯ ВІД СТОРОНЬОГО ШУМУ?
Необхідно чітко розуміти, що утеплюються тільки зовнішні огороджувальні конструкції, але не внутрішні міжкімнатні і міжквартирні стіни. Тому теплоізоляція буде захищати тільки від холоду і шуму з вулиці. У той же час, якщо теплоізоляційний матеріал встановлюється всередині приміщень (наприклад, в міжкімнатних перегородках або перекриттях), то він стає відмінною перепоною на шляху шуму.
ЯКИЙ МАТЕРІАЛ РЕКОМЕНДУЄТЬСЯ ЗАСТОСОВУВАТИ ЯК ЗВУКОІЗОЛЯЦІЮ?
Щоб захистити квартиру від шуму, на стіни і стелі доведеться встановити ефективний звукопоглинальний матеріал. Найпростіше рішення - установити каркас, до якого необхідно закласти легкі плити з кам'яної вати. Це дозволить не використовувати дорогі матеріали і спростить фінішну обробку приміщення (наприклад, гіпсокартоном з цього каркасу).