Внутрішня система каналізації
.
Внутрішня система каналізації служить для прийому стічних вод в місцях їх утворення і для відведення за межі будівлі в зовнішню каналізаційну мережу.
Внутрішні каналізаційні пристрої в житлових, громадських і виробничих будівлях складаються з приймачів (санітарних приладів) - унітазів, пісуарів, раковин, умивальників, мийок, трапів, ванн тощо, і з мережі - відвідних труб, стояків, випусків.
Відведення стоків звичайно здійснюють за системою трубопроводів у центральну каналізацію, а при її відсутності - в індивідуальну або колективну очисну споруду. Для будинків каналізаційна мережа, або, як її ще називають, внутрішня каналізація, складається з вертикальних трубопроводів-стояків і сполучених з ними горизонтальних поверхових відводів, безпосередньо до яких підключають сантехприлади. Внутрішню каналізацію, як правило, роблять безнапірною, самопливною: стоки рухаються по трубах під дією сили тяжіння. Така система надійна і не вимагає витрат електроенергії. Трубопроводи внутрішньої каналізаційної мережі монтують, дотримуючись мінімальні ухили від 1 ° до 4 ° і по можливості уникаючи різких поворотів (так, для повороту на 90 ° використовують два відводи по 45 °). Часто зустрічаються ухили в 2,5 °, оскільки багато фірм випускають фасонні частини з кутами, кратними 2,5 °. Наприклад, відведення мають кут у 87,5 ° замість 90 °. Необхідність створення ухилів викликає певні труднощі при облаштуванні санвузлів на великій відстані від стояків: горизонтальні гілки від сантехприборів доводиться прокладати або в спеціально зведеному подіумі, або під підвісною стелею нижнього поверху. Таке рішення часто виявляється неприйнятним внаслідок значної втрати висоти стель. Адже для того, щоб в просторі між плитою перекриття і підвісний конструкцією протягнути трубу від унітазу діаметром 110 мм і довжиною 3-4 м, буде потрібно «запозичити» як мінімум 20-25 см висоти стелі. Саме тому санвузли намагаються розташовувати поблизу стояків, що істотно скорочує довжина горизонтальних ділянок, а відповідно і зменшує висоту підйому чистої підлоги.
Діаметр труб, мм |
Господарсько-фекальна каналізація | |
Ухили на метр труби, мм | ||
нормальні |
найменьші | |
50 |
30 |
20 |
80 |
20 |
12 |
110 |
15 |
10 |
160 |
10 |
0,7 |
Щоб виключити можливість проникнення неприємного запаху з системи каналізації до приміщення, в місці підключення до неї сантехприборів встановлюють гідрозатвори (сифони). Для нормального функціонування каналізаційної мережі (коли не відбувається зрив гідрозатвора, тобто «витягування» води з сифона, наслідком чого і є «повернення» неприємного запаху) необхідно, щоб в стояку було достатньо повітря і не виникало розрядження (адже частина повітря несеться разом з водою). Забезпечують це трьома способами. Перший, найпоширеніший, полягає в тому, що стояк роблять вентильованим - виводять його верхню частину на дах. Другий шлях - влаштувати невентильований стояк, але досить великого діаметру і з вузлом прочищення. Найчастіше так діють в одноповерхових будинках і при малій кількості стояків. Третій спосіб, поки порівняно новий, - невентильованих стояк (навіть у великому будинку) з встановленим на нього повітряним затвором, який дозволяє повітрю безперешкодно проникати всередину трубопроводів і не випускає гази і запахи з системи назад у приміщення. Для прочищення стояків від засмічень монтують ревізії.
Як правило для систем внутрішньої каналізації застосовуються труби з ПВХ. Причин популярності таких труб багато. Вони більш стійкі до хімікатів та реагентів, термін їх служби складає до 95 років, вони легкі і надійні, і нарешті, монтаж таких труб набагато простіший, ніж чавунних труб. При всіх цих перевагах, труби з ПВХ коштують значно дешевше металевих, що робить їх ще більш привабливими з точки зору споживача.
Труби для внутрішньої системи каналізації виготовляються з непластифікований полівінілхлориду (ПВХ) сірого кольору, пристосованого для транспортування санітарних стічних вод різного хімічного складу.
Мережа внутрішньої каналізації, що складається з відвідних трубопроводів від приладів (приймачів стічних вод), із стояків, колекторів (горизонтальних трубопроводів, які об'єднують кілька стояків), витяжних труб, випусків і внутрішньоквартальної мережі, прокладають з дотриманням таких правил:
Відвідні трубопроводи прокладають по стінах вище підлоги, а іноді під стелею нижче розташованого нежитлового або громадського приміщення у вигляді підвісних ліній або ж у міжповерхове перекриття, якщо конструкція і товщина його дозволяють це зробити. При підвищених вимогах до обробки приміщень підвісні трубопроводи маскують шляхом влаштування підшивних стель, коробів.
При сучасному будівництві із застосуванням частин будинків заводського виготовлення з бетону та залізобетону та індустріальних методів монтажу прокладку відвідних каналізаційних трубопроводів здійснюють не в міжповерхових перекриттях, а в борознах, нішах стін, монтажних шахтах, панелях і монтажних коридорах. У перших поверхах будинків при відсутності підвалів відвідні трубопроводи (і колектори) прокладають у спеціальних каналах.
Всі відвідні трубопроводи прокладають за найкоротшим відстані з ухилом в бік стояків і з установкою на кінцях і на поворотах прочісток.
Каналізаційні стояки, що транспортують стічні води від відвідних ліній в нижню частину будівлі, розміщують поблизу приймачів стічних вод (у туалетах, кухнях). Приймачі стоків приєднують до труб з установкою між ними гідравлічних затворів (сифонів). Розміщують приймачі по поверхах будівлі один над одним з метою зменшення загального числа стояків.
По всій висоті каналізаційні стояки повинні мати однаковий діаметр, не менший найбільшого діаметру випуску приєднується до них приймачів стічних вод. Стояки розміщують відкрито - біля стін і перегородок (ближче до кута) або приховано - в монтажних шахтах, блоках, кабінах (ближче до унітазів).
Для вентиляції мереж внутрішньої каналізації влаштовують витяжні труби, що є продовженням каналізаційних стояків. Витяжні труби виводять на 0,5 м вище експлуатованим покрівлі будівлі і не менше ніж на 3 м вище плоскою експлуатованою покрівлі. Вентиляція каналізаційних мереж необхідна для видалення з них газів з шкідливими для здоров'я компонентами.
Стічна рідина при падінні по стояку захоплює (ежектує) повітря через витяжку. Якщо кількість повітря, що надходить в стояк, менше запланованого, виникає розрідження, яке викликає зрив гідравлічних затворів біля приймачів стічних вод. Це явище спостерігається, коли витрата стоків перевищує допустиме. При відсутності стоку або невеликих (0,05-0,3 л/с) витратах стічних вод забруднене повітря і гази піднімаються по стояку і через витяжну його частину виходять в атмосферу.
Пристрої для прочищення мережі. Для забезпечення надійної та безперебійної роботи мережі внутрішньої каналізації на ній встановлюють ревізії і прочищення. На стояках ревізії встановлюють не рідше ніж через три поверхи, а крім того, як правило, у верхній і нижній поверхах і вище відступів. На горизонтальних ділянках мережі ревізії або прочистки встановлюють на поворотах, а також по довжині трубопроводів на відстані від 6 до 25 м один від одного в залежності від діаметра трубопроводів та характеру забруднень стічних вод. На підвісних лініях встановлюють прочищення, які виводять в приміщення вищерозміщеного поверху.
Випуски, що відводять стічні води від стояків за межі будівлі під внутрішньоквартальну каналізаційну мережу, укладають з забезпеченням плавних приєднань до стояках (двома відводами по 135 ° або видовженими відводами). Трубопроводи, що прокладаються в холодних приміщеннях, утеплюють.
Глибину закладення труби випуску визначають з урахуванням:
• кордону промерзання грунту (низ труби може бути розташований вище межі промерзання на 0,3 м);
• наявності приймачів стічних вод, розташованих у підвальних приміщеннях (при відведенні стоків у випуск самопливом);
• оберігання труби від механічних ушкоджень (у місцях проїзду наземного транспорту глибина закладення повинна бути не менше 1 м).
Найбільша довжина труби випуску від стояка або від прочистки до осі оглядового колодязя приймається залежно від діаметру труби випуску:
• наявності приймачів стічних вод, розташованих у підвальних приміщеннях (при відведенні стоків у випуск самопливом);
• оберігання труби від механічних ушкоджень (у місцях проїзду наземного транспорту глибина закладення повинна бути не менше 1 м).
Найбільша довжина труби випуску від стояка або від прочистки до осі оглядового колодязя приймається залежно від діаметру труби випуску:
діаметр труби випуску, мм 50 100 > 150
довжина труби випуску, м, (не більше) 6 7,5 10
Найменша довжина труби випуску від зовнішньої стіни до оглядового колодязя приймається в залежності від грунтів: для твердих грунтів 3 м, для макропористістю просідаючих грунтів 5 м.
У грунтах із значною просадного труби випуску прокладають до оглядового колодязя в сталевих (чавунних) футлярах, стикові з'єднання влаштовують на гумових кільцях
Для прокладки труби випуску в стіні фундаменту залишають отвір, що забезпечує зазор навколо труби не менше 0,2 м. Зазор закладають водогазонепроникним матеріалом (глиною та ін) з установкою гільзи.
У будівлі з підвалом експлуатованим або з технічним підпіллям висотою не менше 1,6 м в окремих випадках може влаштовуватися один торцевий каналізаційний випуск для всіх стояків. Діаметр труби загального випуску та збірного колектора визначається гідравлічним розрахунком.
На відвідних лініях від приймачів стічних вод, які розміщуються у підвалах нижче за позначку люку найближчого оглядового колодязя, обов'язково встановлюють засувки, що запобігають вилив стічної рідини в приміщення за засмічення внутрішньоквартальної каналізаційної мережі.
Внутрішньоквартальну мережу каналізації прокладають паралельно зовнішніх стін будівлі, за найкоротшим шляхом до вуличного колектору, з найменшою глибиною закладення труб з правилами облаштування зовнішніх каналізаційних мереж. Глибина закладення внутрішньоквартальної мережі визначається відміткою найбільш заглубленного (диктує) випуску з будівлі. Диктує буде випуск, що приймає стоки від приймачів, встановлених у підвалі. Діаметр труб внутрішньоквартальної мережі звичайно приймають не менше 150-200 мм. Розрахунок внутрішньоквартальних мереж проводять за нормами і правилами проектування внутрішньої каналізації.
довжина труби випуску, м, (не більше) 6 7,5 10
Найменша довжина труби випуску від зовнішньої стіни до оглядового колодязя приймається в залежності від грунтів: для твердих грунтів 3 м, для макропористістю просідаючих грунтів 5 м.
У грунтах із значною просадного труби випуску прокладають до оглядового колодязя в сталевих (чавунних) футлярах, стикові з'єднання влаштовують на гумових кільцях
Для прокладки труби випуску в стіні фундаменту залишають отвір, що забезпечує зазор навколо труби не менше 0,2 м. Зазор закладають водогазонепроникним матеріалом (глиною та ін) з установкою гільзи.
У будівлі з підвалом експлуатованим або з технічним підпіллям висотою не менше 1,6 м в окремих випадках може влаштовуватися один торцевий каналізаційний випуск для всіх стояків. Діаметр труби загального випуску та збірного колектора визначається гідравлічним розрахунком.
На відвідних лініях від приймачів стічних вод, які розміщуються у підвалах нижче за позначку люку найближчого оглядового колодязя, обов'язково встановлюють засувки, що запобігають вилив стічної рідини в приміщення за засмічення внутрішньоквартальної каналізаційної мережі.
Внутрішньоквартальну мережу каналізації прокладають паралельно зовнішніх стін будівлі, за найкоротшим шляхом до вуличного колектору, з найменшою глибиною закладення труб з правилами облаштування зовнішніх каналізаційних мереж. Глибина закладення внутрішньоквартальної мережі визначається відміткою найбільш заглубленного (диктує) випуску з будівлі. Диктує буде випуск, що приймає стоки від приймачів, встановлених у підвалі. Діаметр труб внутрішньоквартальної мережі звичайно приймають не менше 150-200 мм. Розрахунок внутрішньоквартальних мереж проводять за нормами і правилами проектування внутрішньої каналізації.
.
.
Зрозуміло, на сайті дана тільки сама загальна інформація. Якщо Вас цікавлять конкретні питання, пов'язані з обладнанням для систем каналізації, ми будемо раді відповісти на будь-які запитання. Наші контакти.
Також можете задати запитання на нашому форумі у відповідному розділі.