Якою установкою краще пробурити, малогабаритною переносною буровою чи промисловою?
Буріння, малогабаритною переносною буровою установкою та промисловою - це дві великі різниці. Давайте розберемося.
Переваги буріння свердловин на воду малогабаритною буровою установкою:
1. Компактність. Розміри малогабаритної бурової 1,5х1,5х3 м, що дозволяє бурити у важкодоступних місцях, а значить грядки, плодові дерева і будівлі на вашій ділянці залишаться цілими і неушкодженими. Також не постраждає наявний ландшафтний дизайн, паркан. Для заїзду та розвороту великої бурової машини з водовозкою потрібно багато місця на ділянці, а у замовника такого місця для маневру великої техніки може і не бути.
2. Низькі витрати на буріння і менша вартість свердловини. За буріння свердловини малогабаритною буровою установкою ціна буде заплачена менша, ніж у разі виклику масивної техніки. Наприклад, виїзд бригади на великій буровій типу УРБ 2-2 обходиться в 1500 грн. по бензину, плюс велика кількість палива витрачається при бурінні. Виїзд бригади з малогабаритною буровою обійдеться всього 100-200 грн. по бензину. Все що потрібно для буріння це електрика 220 вольт (за рахунок господаря), плюс 5 літрів бензину для мотопомпи.
3. Швидкість роботи. Швидке збирання-розбирання малогабаритної бурової установки, завдяки модульності конструкції. Принцип роботи малогабаритної бурової установки повністю ідентичний роботі на великій машині, відміну становлять габарити, потужність, ефективність та якість.
Недоліки буріння свердловин на воду малогабаритною буровою установкою:
1. Обмеження по глибині буріння. Глибина передбачуваного буріння 30 - 40 метрів, а в ідеальних випадках до 50 метрів.
2. Неможливість проходження твердих порід. Малогабаритною буровою установкою, під силу пробурити тільки свердловину на пісок, в м'яких грунтах і грунтах середньої щільності порід. Малогабаритні бурові установки мають малопотужні приводи і інші недоліки для проходження твердих порід, каменів по щільності як "граніт". Проходження каменів вимагає більш високих обертів (100-500 об./хв.), силу вдавлення (осьового навантаження 36-250кН), величина крутячих моментів, гідроударників або пневмоударників, які вимагають потужних по продуктивності і тиску насосів і компресорів. Хоча багато, маючи малогабаритні бурові установки, кажуть, що вони проходять скрізь камінь. По-перше, є різні камені. По-друге, для каменю потрібно ставити спеціальну насадку відповідну проходженню в камені. Є практичне проходження по каменю (твердий грунт), але не скрізь це працює, навіть змінивши бурову коронку. Великою буровою установкою, можливо пробурити свердловину малої, середньої і високої щільності порід і каменів до 300 метрів.
Останнім часом буріння малопотужними буровими установками стало дуже популярним бізнесом, проте якісно пробурити свердловину ними і обсадити її як правило практично не можливо. Пробурені даними установками свердловини служать недовго від трьох до п'яти років, і не дають необхідну кількість води. Зазвичай наша компанія приймає безліч заявок по повторному бурінню свердловин, пробурених за допомогою таких економічних бурових установок.
На питання: якою установкою краще пробурити - вирішувати тільки Вам.
На якому етапі будівництва будинку можна бурити свердловину під воду?
Так, в принципі, на будь-якому. Слід лише врахувати ту обставину, що при бурінні використовується габаритна колісна техніка, а вона буде займати деяке місце на ділянці. А якщо ландшафт вже сформований і встановлені ворота укупі з парканом, то може знадобитися їх частковий демонтаж та відновлення ландшафтного дизайну після заїзду техніки. Кращим варіантом буде буріння до початку будівництва, або під час його. Але повторимося, буріння можливо і після закінчення будівництва.
Яке найкраще місце для буріння?
Ідеальне розташування свердловини це 3 і більше метра від будинку. Так як Вам доведеться ще вкопувати труби і споруджувати кесон.
Якщо будинок вже побудований, чи можна пробурити свердловину прямо в ньому?
Так, така можливість є, але при цьому треба враховувати таку обставину. Всередину Вашого будинку неможливо загнати великогабаритну бурову установку, і тому бурити глибоку свердловину нереально. Навіть якщо Ви вирішили бурити артсвердловину ще до початку будівництва будинку і визначили їй місце всередині будови (підвал), то треба розуміти: профілактичні роботи, заміна насоса, ремонт - все це вимагає техніки, яка, ну ніяк, не поміститься у Вашому підвалі. Буріння всередині будинку можливо малогабаритними установками і тільки неглибоких свердловин. Треба пам'ятати також те, що висота стелі в підвалі повинна бути більше 2-х метрів.
Які труби використовуються для обсадної колони свердловини? Їх види?
Труби, які пропонують на ринку буріння бувають трьох видів:
а) сталеві (безшовні). Виготовлені з ст. 20.
б) пластикові нПВХ
в) оцинковані (анодовані)
Так який вид труб краще? Що вибрати собі, щоб і здоров'я не угробити і термін служби був належним? Давайте розберемося в цьому питанні.
Оцинковані, або, по-науковому, анодовані труби, слід відмести з порога. Так, вони дешевше (за рахунок зменшення ваги використовуваної сталі). Але не факт, що вони прослужать довше. А ось сполуки цинку, які з'являться у вашій воді, вже точно не принесуть здоров'я ні Вам, ні Вашим домашнім. Економити на своєму здоров'ї? Вирішувати тільки Вам.
Пластикові труби. Вони все більш стають популярними. Екологічність, дешевизна, зручність - здавалося б, все говорить на їх користь. Але ... Одне невелике «але» і починаємо замислюватися. Статистичних даних, з використання пластикових труб в довгостроковому періоді, немає. Як вони себе поведуть протягом тривалого часу невідомо. Скільки прослужить колона із пластику в кислих підгрунтових водах - теж загадка.
У відмінності від перерахованих вище матеріалів для виготовлення обсадної труби, сталь позбавлена всіх перерахованих вище недоліків. Термін її служби більше 50 років (при товщині стінки 5 мм.) Накопичена велика статистична інформація по поведінці стали в підгрунтових водах. Швидкість окислення сталі складає 0,1 мм. на рік! Та й Ви самі можете переконатися в цьому, тільки згадавши про те, які труби прокладають у містах для комунікацій. І скільки прослужили (та й прослужать) труби, прокладені ще за радянського ладу. Можете запитати про шкоду присутності у воді оксидів заліза. Ну що ж. Залізо, що міститься у воді двовалентне, а корозійне залізо тривалентне у воді не розчиняється. Для його відсіювання використовуються фільтри. Можлива установка пластикової труби всередину обсадної колони. Тільки при цьому треба враховувати, що ціна буріння збільшиться приблизно в півтора рази.
На якій глибині у мене розташований водоносний горизонт?
Водоносні вапняки розташовані нерівномірно. Найбільш наочним визначенням глибини залягання, буде перегляд кадастрів. А точно Вам скаже саме буріння і так само наші фахівці Вам можуть допомогти в цьому питанні.
Який діаметр пробуреної свердловини?
Знову-таки, все залежить від виду свердловини. У піщаних свердловин стандартний діаметр становить 133-159 мм. У артсвердловин діаметр залежить від призначення і може бути від 133 мм., до 324 мм. Все залежатиме від кількості води, потужності насоса, глибини свердловини і її призначення. Для особистого водопостачання - діаметр менше, для промислового використання, відповідно більше.
Що треба зробити після буріння свердловини? (Який тип насоса вибрати)
Для того, щоб свердловиною можна було користуватися цілий рік, Вам знадобиться кесон й автоматика для обслуговування насосного обладнання. Кесон являє собою герметичний сталевий короб, заглиблений в землю. Труби, що подають в будинок воду необхідно заглибити нижче рівня промерзання грунту. По результату хіманалізу води, при необхідності встановлюють фільтри. Вони дозволять Вам бути впевненими в чистоті води, що подається в будинок. Який тип насоса Вам вибрати? Звичайно, краще всього в цьому питанні довіритися перевіреної роками репутації. Можна використовувати продукцію, виготовлену в Італії. Бюджетним варіантом є «Спрут». Продуктивність насоса повинна відповідати типу свердловини. Тільки в цьому випадку він прослужить вам довго і без поломок.
Чи потрібно періодичне технічне обслуговування свердловини?
Так. Ця необхідність викликана кількома причинами. Технічним обслуговуванням насоса. Заміна фільтрів. Чистка колон від сольових відкладень і корозії. Для фільтрових (піщаних свердловин) також здійснюється чистка від піщаних пробок і замулювання.
Чи потрібен хімічний аналіз води свердловині?
У піщаних свердловинах, водоносні горизонти які знаходяться недалеко від поверхні землі, схильні до ризику попадання в них стічних вод та інших хімічних елементів всієї таблиці Менделєєва. Хімічний аналіз води необхідний для визначення типу фільтра, встановлюваного для очищення. Будьте уважні! Хімічний аналіз необхідно проводити тільки після трьох тижнів експлуатації свердловини. Якщо це зробити раніше, то аналіз не дасть необхідної та достовірної інформації.
Яка продуктивність свердловини? Які свердловини можна використовувати не тільки для водопостачання?
Тип пробуреної свердловини, визначає і її продуктивність. Все залежить від діаметра колони і потужності вашого насоса. Область використання свердловини залежить тільки від вашої фантазії. Це і автономне водопостачання і навіть власне міні-виробництво.
Скільки триває процес буріння?
Буріння свердловин на воду займає від одного, до п'яти і більше днів. Чим глибша свердловина, тим більше часу йде на процес буріння. Грає роль також щільність і твердість пробуреного грунту.
Свердловина перестала давати воду. Що робити?
Для вирішення цієї проблеми існують спеціалізовані фірми, які проведуть аналіз і дадуть оптимальне рішення її усунення. Враховувати в цьому питанні треба те, що по закінченню п'яти-восьми років проблема, пов'язана з піщаної свердловиною, найімовірніше, виллється в чистку даної свердловини. Для артсвердловини імовірна заміна відслужили свій термін фільтрів. У доповненні до вищесказаного, можна сказати, що свердловина на вашій ділянці - це не тільки ваша незалежність і автономність, а й основа всієї життєдіяльності. Вам не доведеться замислюватися про те, як доставити воду на ділянку, як обігріти свій будинок. Свердловина на воду - це перший крок до повної свободи від зовнішніх обставин.
Обмежень немає. Є тільки норми, пов'язані з гігієною і технічними вимогами. При виборі місця буріння варто прочитати і надалі керуватися вимогам ГОСТ 2761-84, затвердженим Держстандартом 27.11.1984 і оновленим 22.06.2003. Він призначений для правильного та безпечного розміщення джерел централізованого господарсько-питного водопостачання. У Гості обумовлені як технічні, так і гігієнічні вимоги до джерел, використовуваних для побутових і технічних потреб. З основних вимог можна вказати те, що свердловина не повинна бути встановлена ближче, ніж на 15 метрів від септика.
Де найкраще бурити свердловину «на пісок»? У самому будинку, або біля нього?
Найболючіше питання. Кожному хочеться, щоб саме в будинку було встановлено все обладнання. У будинку, а не за його межами. Це можливо. І навіть вийде деяка економія при витратах на проводку водопровідних труб. Тільки в будь-якій справі діє принцип - «Le mieux est Геппепі du bien», з французької перекладається як «краще - ворог хорошого». Прагнення до зручностей, обертається з часом великими неприємностями і трудовитратами в майбутньому. Свердловина, що знаходиться в підвалі або котельні, висуває вимоги до об'єму приміщення. У тісній кімнаті дуже незручно демонтувати насос з свердловини. І найважливіше! Ремонт свердловини в разі непередбачених обставин - буде неможливий. Просто техніка не поміститися у Ваш підвал.
А якщо зробити простий колодязь? У чому відмінність від свердловини?
Головний недолік колодязів - залежність від опадів. Якщо буде спекотне літо, то рівень води може впасти дуже істотно. Так само присутня можливість потрапити на плавун. Якщо це трапилося, то застосувати насос буде неможливо. До слабких місцях всіх колодязів відноситься герметизація стиків залізобетонних кілець. У результаті цього можливе попадання у воду шкідливих для здоров'я речовин. Та й весняні талі води, які проникають у верхні водоносні шари, не сприяють поліпшенню хімічного складу. А так, відмінностей немає. Призначення криниці та свердловини одне - давати воду.
Мені важлива якість. Яку свердловину вибрати?
Найякісніша вода буде з артсвердловини. Як за хімічним складом, кількістю води, що подається (дебетом), так і по надійності і довговічності самої свердловини. Далі, у порядку убування, йдуть: свердловина на пісок і колодязь. У такому ж порядку йде і порівняння якості води. Чим ближче до поверхні, тим більше шансів потрапляння у воду шкідливих хімічних речовин. Треба ще врахувати те, що в колодязі розвивається органіка (бактерії), а як вони впливають на організм - відомо всім. У воді з артсвердловини бактерій немає.
Скільки коштує пробурити свердловину?
Ціна буріння свердловин на воду залежить від декількох параметрів:
- буріння;
- обсадка;
- вартість труб;
- прокачування свердловини;
- транспортні витрати
ІІІ. Діаметр і тип використовуваних труб. Ціна на буріння вказується за один погонний метр.