Артезіанська свердловина
.
Індивідуальні артезіанські свердловини стають інколи єдиною альтернативою централізованого водопостачання. Бурові свердловини необхідні на дачі, ділянках заміських будинків і в котеджних селищах, а також для територіально віддалених промислових підприємств. Пробурити свердловину - значить створити джерело води, необхідної для господарських і побутових потреб. Свердловина на воду - це полив зелених насаджень, задоволення від ванни або душу, витрата води на прибирання будинку і миття посуду - загалом, це повноцінна життєдіяльність.
В силу деяких гідрогеологічних особливостей водоносний горизонт може бути присутнім не скрізь, що важливо враховувати при виборі місця для буріння водяних свердловин.
Артезіанські свердловини на сьогодні найпопулярніше джерело води для автономного водопостачання. Вони буряться на багатий водою, вапняковий шар, тому водовіддача такої свердловини залежить тільки від діаметра труб. Артезіанська свердловина може забезпечити водою, як простий будинок, так і цілий котеджне селище. У деяких випадках якість води із свердловин відповідає нормам, але, як правило, вона все-таки потребує очищення.
Свердловина глибока ( "артезіанська") буриться до водоносного шару, що залягає у вапняку на глибинах 20-200 м, і відрізняється не тільки своєю глибиною і продуктивністю (до 100 м 3 / год), а й складністю буріння, її діаметр - 159-324 мм. Цим обумовлено і велика кількість обсадних колон, і більш висока вартість буріння, тому що ціна буріння погонного метра безпосередньо залежить від діаметру обсадних труб зважаючи на їх високу металоємність. Тривалість робіт з буріння, залежно від глибини свердловини і породи, триває до 5 і більше днів. Свердловина на вапняк дорожче, проте її термін служби значно довший - 50 і більше років, так як фільтром в ній є сама водоносна порода (вапняк) і замулювання не відбувається. Гарантія на таку свердловину - 6 років років.
Переваги артезіанських свердловин:
• апріорна визначеність глибини і результату буріння водяних свердловин;
• значно більша водовіддача, (в порівнянні з "піщаною" cвердловиною неглибокого залягання);
• довговічність свердловини;
• практично сталість рівнів залягання води;
• можливість установки високопродуктивного імпортного погружного насоса.
Недоліки артезіанських свердловин:
• відчутно велика вартість буріння свердловини (у порівнянні з "піщаної" свердловиною);
• досить висока мінералізація і підвищений вміст заліза артезіанських вод;
• вимога дозвільної і погоджувальної документації на свердловину.
Конструкція артезіанських свердловин набагато складніше, ніж у піщаних. При буріння артезіанських свердловин необхідно дотримувати технологію буріння, інакше якість води буде як у піщаній свердловині або вона може просто обвалитися і доведеться заново перебурювати свердловину. Артезіанська свердловина складається з кількох колон труб, які вставляються одна в одну. Перша обсадна колона «іде» до вапняку і трохи врізається в нього, щоб ізолювати чисту воду від бруду, що йде з верхніх шарів. У обсадних колон, в потай, вставляється експлуатаційна колона, через яку здійснюється забір води.
Артезіанські свердловини дуже надійні і якщо при бурінні були дотримані всі технології, то вона буде радувати Вас водою довгі роки. У середньому термін служби арт. свердловин 30-40 років, але відомі випадки коли такі свердловини справно працювали більше 70 років.
У артезіанських свердловин велика глибина, складна технологія буріння, для буріння потрібно високотехнологічне обладнання - все це робить її незамінним і на даний момент найкращим джерелом води для автономного водопостачання, щоправда, це ж робить її і найдорожчим джерелом води.
Традиційна технологія влаштування глибоких свердловин має кілька недоліків. Сталеві обсадні труби під дію води корродують і руйнуються з часом. Іржа потрапляє у питну воду, знижуючи її якість. У результаті корозії труб в їхніх стінках з'являються отвори, і існує реальна загроза потрапляння в свердловину води з неякісних верхніх горизонтів і змішування її з питною водою. У результаті в свердловині може виявитися вода з очисних споруд сусіда. Крім того, потік води з верхніх горизонтів може принести із собою пісок і частинки глини, заілівая свердловину.
За якими принципами потрібно підбирати обладнання? Як вибрати насос? При виборі обладнання керуйтеся наступними аксіомами:
- Якщо є можливість почекати і накопити грошей на більш якісне обладнання, то краще так і зробити. 95% успіху залежить від насоса, тобто краще купити хороший насос і заощадити, наприклад, на баку, тому що до баку завжди можна буде підключити ще скільки завгодно баків, не вдаючись до складних монтажно-демонтажних робіт.
- Чим більше гідроакумулятор (бак, мембранний бак, розширювальний бак), тим краще для насоса і для вас.
- "Чим шуба дорожча, тим вона краща". Цю приказку можна застосувати і до насосної техніки (природно, не враховуємо некоректних продавців).
- При аналогічних моделях імпортного та вітчизняного виробництва краще вибрати імпортну.
- Німецьке обладнання краще італійського.
- Нержавіючий тонкий трос краще, ніж трос більшого діаметру, але іржавіючий.
- Одне дороге реле - краще двох дешевих реле.
- Чим більша глибина свердловини, тим надійніший повинен бути насос.
.
Варіант: "кесон"
Конструкція для облаштування свердловини - кесон з обв'язкою погружного насоса
Навколо обсадної колони на глибині 2 м видаляється грунт і здійснюється спуск кесона. Таким чином, свердловина виявляється всередині кесона, герметично до нього кріпиться і завершується оголовком.
Кесон
Кесон (колодязь-приямок) призначений для запобігання потрапляння грунтових вод у свердловину, а також для запобігання від замерзання її гирла. Він являє собою відрізок труби D = 1м (товщина стінки 4 мм) заввишки 2 м, кришка D = 1м. Зсередини кессон вкритий антикорозійним складом, зовні - гідроізоляцією. Трубопровід, виходячи з кесона, залягає на глибині нижче зони промерзання грунту.
Також можна примінити в якості колодязя-приямка, конструкцію із бетонних кілець. Будівництво колодязя-приямка із бетонних кілець дешевший, ніж із кесона. Але є основний недолік, абсолютно герметично зробити його не можливо. Грунтові води можуть проникати в колодязь-приямок та потрапити у свердловину. Рекомендується для місцевостей із проляганням грунтових вод нижче за конструкцію колодязя-приямка. Наглядне відео облаштування свердловини з бетонним кільцем.
Насос
Насос краще підбирати за допомогою спеціаліста, тому що треба враховувати багато параметрів: фінансові можливості; бажана продуктивність; можлива продуктивність джерела; глибина (статика, динаміка тощо); резюме свердловини і його можливостей в майбутньому; відстань від свердловини і можливість підключення подальших будівель; співвідношення ціна / якість; зіставлення з іншим водопідйомним обладнанням (гідробака, реле, труби тощо); частота і сезонність використання обладнання; загальні побажання.
Насос є одночасно серцем і мозком всієї системи, тому на ньому краще не економити! Якщо вас цікавить ідеальний варіант, то це буде насос типу SQ фірми Grundfos. У цього виробника дуже гарна якість, безліч сервісів із запчастинами в наявності, крім того, ці насоси відомі будівельно-монтажним організаціям, тому проблем з їх встановленням і (або) демонтажем бути не повинно. Також, високої якісті і надійності можна віднести насоси італійських виробників Pedrollo та Speroni, по ціновій категорії нижчі за німецьких виробників.
У стандартній ситуації - коли свердловина недалеко від будинку, будинок не більше двох поверхів, немає сильних звужень у магістралі - то напор насоса підбирається з розрахунку: динамічний рівень води + 40 м + 20%. Якщо Ви хочете отримати на виході підвищений тиск, то можна вибрати насос, розрахований на більш вищий напір. Продуктивність насоса підбирається залежно від дебіту скважини і Вашого максимального розходу води в м3/год.
Як і при установці на 10 м, від насоса потрібна надійність, тільки при великих глибинах до цього параметру треба ставитися більш трепетно. Витягати насос з великих глибин і опускати його назад накладно для бюджету, до того ж доведеться витрачатися на лагодження насоса, а часто на його повну заміну, та іншого необхідного обладнання - реле, труб і ін.
Якщо насос опускається на рівень більш 60 м, то до його вибору варто поставитися дуже акуратно. Демонтаж з таких глибин досить проблематично і трудомісткий, тому на нього може бути витрачена сума, порівнянна з вартістю самого насоса і навіть більша. Це ще раз говорить про те, що від якості насоса залежить практично все. Рекомендуємо скачати методичку в електонному вигляді "Як правильно підібрати свердловинний насос для індивідуального водопостачання" (файл pdf, 220kB).
Труба, кабель та трос
Труба, кабель та трос підбираються відповідно виходячи з даних насоса.
- Трос D = 2мм, з нержавіючої сталі, служить для страховки свердловинного насоса, допустиме навантаження 100 кг (при D = 5мм допустиме навантаження - 650 кг) з урахуванням зменшення ваги в свердловині, заповненої водою.
- Труба D = 32 мм, D = 40мм, D = 50мм пластик, перевага віддається імпортного виробництва (Німеччина, Швеція). Вітчізняні аналоги також витримують вимоги ГОСТ.
- Кабель переважно використовувати німецького виробництва (водостійкий) або ПВС, монтується до електродвигуна насоса за допомогою термозбіжною водонепроникної муфти. З кесона трубопровід і кабель по траншеї проводяться в будівлю.
Автоматика
Потім слід установлювати пульт керування насосом і реле тиску, мембранного бака (гідроакумулятора). Пульт керування являє собою комутаційний апарат для автоматичного - в залежності від тиску в системі - включення і відключення свердловинного насоса, оснащеного електродвигуном.
Цей апарат забезпечує: захист електродвигуна через теплове реле; підключення датчика при необхідності через однополюсне реле тиску; підключення датчика для захисту від роботи в режимі "сухого ходу", а також захист від підвищеної та зниженої напруги та "перекосу фаз" (у 3-х фазних ел. двигунах).
Пульт керування являє собою настінну шафку невеликих габаритів, естетично виконано.
Реле тиску призначений для встановлення діапазону ВКЛ / ВИКЛ в БАР. Мінімальне значення включення - 0,5 БАР, максимальне значення вимкнення 8 БАР (реле тиску FF (4-8)).
На додаток до пульту, потрібно обов'язково ставити стабілізатор із "правильною синусоїдою", а краще частотний перетворювач.
Гідроакумулятор
Мембранний напірний бак (гідроакумулятор) є багатофункціональним пристроєм і служить для встановлення межі підвищення тиску, а також як демпфер гідравлічного удару і зменшення частоти включення насоса в свердловині.
Об'єм бака підбирається у відповідності з необхідною кількістю води, що споживається для обмеження частоти включень насоса. У баці повинен присутній "попередній тиск повітря", що рівняється 0.9*Р(вкл. насоса). Після бака ставиться фільтр механічного очищення і вихід в загальну систему холодної води.
Варіант: "адаптер"
Облаштування свердловини, шляхом встановлення в неї кесона, до цих пір вважається найбільш популярним методом монтажу. Багато хто вважає, що тільки кесон може надійно оберігати свердловину від замерзання взимку, і не дає грунтовим водам потрапити всередину свердловини, а також захищає свердловину від сторонніх людей. Однак, це зовсім не так, а його встановлення пов'язана з численними незручностями і труднощами. Усім відомий величезний обсяг земляних робіт, необхідний для облаштування кесона свердловини. Крім того, вартість самого кесона дуже велика,
і це не кажучи про вартість робіт з його встановленням, тому останнім часом з'явилася альтернатива для кесона. Це адаптер для свердловини, пристрій, який став прекрасною заміною громіздкому і незручному кесону і давно використовується в європейських і американських країнах. Його переваги не раз були підтверджені практикою.
.. ....
Чудова і доступна альтернатива громіздким кесонам - свердловинні адаптери американської фірми Baker, що представляють собою швидко герметичні з'єднання, на порядок полегшуюючи задачу обладнання свердловини і разом з тим не ускладнюючи саму можливість демонтажу свердловинного насоса, якщо це, звичайно, коли-небудь знадобиться. Пропонуємо відеоролік облаштування адаптера на свердловину.
Крім того, ціна свердловинних адаптерів - мала в порівнянні з вартістю кесона, і ще питання: який з цих двох варіантів до обладнання свердловини є більш довговічним та надійним?
.
Пропонуємо зразок вартості матеріалів та обладнання для обвязки свердловини.
Запитання-Відповідь буріння свердловини
Інформація на нашому сайті та консультація наших фахівців дозволять Вам правильно і якісно підібрати і змонтувати систему водопостачання.
Зрозуміло, на сайті дана тільки сама загальна інформація. Якщо Вас цікавлять конкретні питання, пов'язані з обладнанням для систем водопостачання, ми будемо раді відповісти на будь-які запитання. Телефонуйте, (097) 632-13-22 , Андрій.
Також можете задати запитання на нашому форумі у відповідному розділі.